Výživa. Základný kameň zdravia a kondície.

Dobre nastavená výživa musí podporovať nielen tvoje zdravie a telesnú kompozíciu, ale aj výkonnosť. Všetky tieto ciele je možné dosiahnuť na základe dodržiavania niekoľkých základných návykov.
Zistiť viac
Výživa je jednou z 3 častí FitHero Výzvy
Názory našich prvých používateľov

"Úlohy sú jednoduché, ľahko sa plnia a viem presne čo mám robiť. Každý deň. Aplikácia mi pomohla s pochopením systému výživy."

Ešte pred pár mesiacmi som ani nevedel, čo je to mikrobióm. Dnes viem a som rád. Každý deň sa cítim lepšie a mám pocit, že sa mi zlepšila nielen imunita, ale aj nálada.
Jozef P.
Na začiatku som mala trochu obavu. Myslela som si, že sa budem musieť učiť príliš veľké množstvo nových informácií, veľa čítať, nakupovať špeciálne potraviny a variť podľa nových receptov. Ale vôbec nie, všetko je jednoduché a prirodzené. Nechýba ani inšpirácia. Navyše si jedlo nemusím vážiť, ani počítať kalórie.
Ivana F.
Účet je moc fajn. Stačí sa mu denne venovať pár minút. Úlohy mi prídu do e-mailu, večer si poznačím čo som splnil. Ďalší deň sa mi nesplnené úlohy prehodia do priorít a mám motiváciu na nich pracovať. Som spokojný.
Michal U.

Čo ešte v časti výživa nájdeš?

Výživa vo FitHero Výzve obsahuje nielen kalorické tabuľky s množstvom prirodzených potravín, ale aj recepty pre inšpiráciu. Súčasťou sú tiež elektronické dokumenty s prehľadne spracovaným obsahom a samotné stravovacie návyky spracované do denného plánu.
8
E-DOKUMENTY
177
RECEPTY
811
POTRAVINY
FitHero aplikácia

Prehľadný obsah

Potraviny s nutričnými informáciami, inšpiratívne recepty, elektronické dokumenty s prehľadným obsahom a úlohy na každý deň.
VYTVORIŤ ÚČET
3 rozhodujúce oblasti
Všetky tri oblasti sú rovnako dôležité. Žiadna z nich nemá prioritu pred inou. Zameraj sa preto na vytvorenie návykov v každej z nich bez rozdielu.
Výživa
Zníženie toxicity, tráviaci systém, mikrobióm, živiny, energia a pitný režim.
Pohyb
Menej sedenia, viac pohybu, bezpečný tréning a kvalitná regenerácia.
Viac o pohybe
Životný štýl
Zvládanie stresu, pobyt vonku a na slnku, rodina, relax a čas pre seba.
Viac o životnom štýle
Viac o výzve

Často kladené otázky

Napíš nám
Nenašiel si odpoveď na svoju otázku?
Pošli nám správu
Musím si počítať kalórie a vážiť potraviny?
Program sme postavili tak, že funguje aj bez počítania kalórií a váženia potravín na gramy. Kalorické tabuľky síce obsahujú aj presné množstvá živín v jednotlivých potravinách, počítanie kalórií, ale pre väčšinu ľudí vôbec nie je nutné. Pre určenie veľkosti porcií, resp. množstva jedla, ktoré by si mal skonzumovať za deň, používame bežnejšie miery ako šálka, lyžička či dlaň. Nemusíš sa preto obávať, že by zostavovanie jedál bolo náročné a zabralo ti veľa času.
Používajú sa v jedlách špeciálne potraviny alebo ako je zostavovaný jedálniček?
Jedálniček v pravom slova zmysle u nás nenájdeš. Napriek tomu ti odporúčame konzumovať lokálne poctivé potraviny. Teda bežné "celé" potraviny ako mäso, mliečne výrobky a syry, obilniny, strukoviny, zeleninu, ovocie a podobne. Nič špeciálne a príliš netradičné. Jedálniček si zostavuješ sám, my ti len poradíme, koľko by si mal a z čoho, ktorý deň zjesť a samozrejme pestrý výber potravín. Okrem toho pridávame aj niekoľko inšpirácií, čo si môžeš uvariť. Ale nie je to strikne o nich, záleží skôr na tvojej fantázii. Na každý deň od nás dostaneš niekoľko úloh. Ak ich splníš, dodržíš všetko potrebné na to, aby si získal dostatok živín, postaral sa o svoj tráviaci trakt a mikrobióm, doplnil dostatok energie a dodržal aj pitný režim. Je to naozaj jednoduché.
Pre koho je výživa vo FitHero Výzve vhodná?
Program je zostavený tak, aby bol vhodný pre kohokoľvek, kto netrpí diagnostikovanými ochoreniami a neužíva predpísané lieky. Je jedno či si všežravec alebo vegetarián. Ak niektoré potraviny nemôžeš konzumovať kvôli alergii alebo intolerancii, jednoducho ich vynecháš. Ak však uznávaš niektorý až príliš extrémny smer stravovania, odporúčame ti zamerať sa predovšetkým na konzumáciu dostatočného množstva všetkých odporúčaných živín. Ak sa už takto stravuješ, určite máš o tom prehľad.
Podľa čoho sú výživové plány zostavované?
Vytvorili sme niekoľko plánov, ktoré sú vhodné pre osoby s rôznymi cieľmi, ale aj predpokladmi. Pri výbere plánu zohľadňujeme sacharidovú senzitivitu, somatotyp, tréning a cieľ. Jednotlivé pravidlá ďalej individualizujeme podľa vstupných dát a štatistík. Výber potravín prebieha na individuálnej úrovni a mal by preto zohľadňovať všetky osobné preferencie zahrňujúce individuálne alergie a intolerancie potravín.
Čo všetko nájdem v časti výživa?
Základom sú každodenné úlohy. Tie ťa naučia nielen základné návyky, ale pomôžu ti jednotlivé pravidlá aj individualizovať pre svoje vlastné energetické potreby a dosahované ciele. Všetky pravidlá sú jednoducho spracované do TO-DO listu. Následne je každé pravidlo hlbšie vysvetlené prostredníctvom stručných článkov a rozsiahlejších elektronických dokumentov. Získaš tak úplnú predstavu o tom, prečo je to ktoré pravidlo potrebné dodržiavať. Spracovali sme tiež informácie o tom ako jednotlivé potraviny pripravovať tak, aby si zachovali maximum živín, a zároveň boli chutné a ľahko pripraviteľné. Okrem elektronických dokumentov nájdeš vo FitHero Výzve aj kalorické tabuľky s viac ako 800 potravinami. Jedná sa spravidla o prvopotraviny. Tie vo výžive podľa nášho konceptu odporúčame konzumovať denne. Spolu s nimi sme pripravili takmer 200 receptov, ktoré slúžia najmä pre inšpiráciu pre jedálniček na každý deň. Recepty priebežne dopĺňame.